Święta? Zdrowe i spokojne!

Do wigilii jeszcze dwa tygodnie, ale Ty już martwisz się, co z Twoimi treningami i sylwetką. No bo jak dbać o linię, kiedy na stole pyszni się tyle smacznych rzeczy, a na zewnątrz tak nieprzyjemnie? Bez obaw – są sposoby na to, by cieszyć się wyjątkową atmosferą i nie zaprzepaścić całorocznych starań. Oto moje sposoby na zdrowe, spokojne święta.

Zasada pierwsza: angażuj się!

Przygotowania do świątecznej gorączki zacznij… kilka dni przed Wigilią. Jak? To proste – zaangażuj się w przygotowanie kolacji! Pamiętaj, że sprzątając dom również się ruszasz, a więc spalasz kalorie. Możesz zatem realizować plan treningowy w skali mikro nawet gdy nie masz czasu, żeby iść na siłownię czy pobiegać. Nie lubisz sprzątać? Połącz zatem przyjemne z pożytecznym i wykorzystaj okazję do spędzenia czasu z rodziną. Święta to idealny czas! Zaangażuj bliskich, puść świąteczną muzykę – od razu zrobi się przyjemniej, a czas szybciej zleci. A jeśli podczas gotowania nagle okaże się, że brakuje śmietany czy mąki, zgłoś się na ochotnika do wyprawy do sklepu. To kolejna okazja do małego treningu.

Po odrobinie do pełnego brzucha

Bez wątpienia jednym z największych błędów popełnianych podczas Wigilii jest obżarstwo. Świąteczne pyszności kuszą i prędzej czy później wygrywają z silną wolą, ale kiedy już się złamiemy, zwykle jemy bez umiaru. Nie pomagają nam zachęty bliskich ani stary zwyczaj mówiący, że aby rok był szczęśliwy, musimy spróbować każdej potrawy na wigilijnym stole. Właśnie – spróbować, ale niekoniecznie się nią najeść! Jednym z najcenniejszych tricków godzącym chęć wciśnięcia jeszcze jednego kawałeczka ciasta, a troską o zdrowie, jest nakładanie sobie małych porcji. Jak małych? Po prostu mniejszych niż zwykle. Dzięki temu spróbujesz wszystkich świątecznych pyszności, nie obciążając przy tym żołądka… i sumienia.

Święta a zdrowie - to da się pogodzić!
Świąteczne pyszności? Tak, ale z rozsądkiem!

Aktywne święta

A co z codzienną porcją ruchu? W bożonarodzeniowej gorączce łatwo o tym zapomnieć – tym bardziej, że przejedzeni pysznościami nie bardzo mamy ochotę ruszać się z ciepłego domu. Mimo wszystko warto się przełamać i zrobić pierwszy krok – choćby malutki. Aktywne święta są doskonałym pomysłem na rodzinną integrację! Oczywiście nie chodzi o to, by ciągnąć bliskich na siłownię, ale na zimowy spacer – już owszem. Ubierzcie się stosownie do temperatury (kurtki zimowe męskie i damskie powinny tutaj pójść w ruch), wybierzcie malowniczą trasę i… po prostu ruszcie. Szybko przekonasz się, że początkowe jęki szybko zamienią się w pochwały, a początkowe „tylko na pół godzinki” znacząco się wydłuży. A jakie wspaniałe będą potem wspomnienia!

One thought on “Święta? Zdrowe i spokojne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.