Uporządkuj swoją szafę na jesień!

Podobno tylko wyjątkowo zdolne fashionistki potrafią zrobić fantastyczną stylizację z rzeczy, które zalegają w nieuporządkowanej szafie. Stajesz codziennie przed garderobą z nieznośnym poczuciem, że „nie masz się w co ubrać!”? Zła wiadomość: niezależnie od tego, ile nowych, pięknych i supermodnych elementów garderoby zakupisz, pomysły na nowe stylizacje starczą co najwyżej na tydzień! Kluczem do modowej kreatywności jest uporządkowana szafa. Tylko jak to zrobić?

Wykorzystaj moment

Koniec sezonu to idealny czas na to, by zaprowadzić harmonię w swojej szafie. Wymiana rzeczy z letnich na zimowe i tak nas dopadnie, dlatego warto zaplanować dzień, na przykład wolną sobotę, specjalnie na porządki. Możesz wtedy nie tylko wybrać rzeczy niepotrzebne i schować je na strych, ale także zająć się przeróbką ubrań czy ich sprzedażą.

Zrób plan

zrob-plan

Wszystko, co spisane i zaplanowane trudniej odłożyć na później. Odhaczanie zaliczonych punktów daje większości z nas wiele satysfakcji, dlatego skonstruowanie listy może podziałać mobilizująco. Wybrałaś już dzień? Spisz najważniejsze postulaty. Ustal, że zostawiasz w szafie tylko rzeczy, które będziesz nosić w tym sezonie i tylko we właściwym rozmiarze. Kupowanie za małych dżinsów w celu schudnięcia jest naprawdę bujdą! Zaplanuj, że podzielisz swoje rzeczy na trzy odrębne działy:

– te, które bezapelacyjnie uwielbiasz nosić i zostają w twojej szafie (niech to będą ubrania w dobrych rozmiarach i koniecznie niezniszczone!)

– te, których rozmiar lub krój już ci nie pasują, a tak właściwie nie miałaś ich na sobie od dwóch lat, ale wciąż przetrzymujesz je w szafie – z przeznaczeniem do sprzedaży, jeśli nie widać na nich śladów użytkowania,

– te, które uwielbiasz, ale niestety są za duże/za małe lub wymagają drobnych poprawek – z przeznaczeniem do przeróbki własnoręcznej lub wykonanej przez krawcową.

Jak przechowywać ubrania po sezonie?

jak-przechowywac-ubrania-po-sezonie

Nie trzeba być perfekcyjną panią domu, żeby wiedzieć, że przechowywanie rzeczy w dobrych warunkach ma ogromny wpływ na ich żywotność. Lepiej więc przyłożyć się do tego, zamiast udawać zaskoczoną ich stanem przed kolejnym latem. Zadbaj o odpowiednie pojemniki. Dla butów najlepsze będą bawełniane woreczki lub materiałowe pudełka. Ubrania schowaj do pokrowców lub szafy z materiału, którą umieścisz na strychu lub w piwnicy. Ważnym elementem jest wyczyszczenie obuwia przed schowaniem, by cząsteczki brudu nie wnikały w strukturę materiału. Jeśli wynosisz swoje rzeczy na strych lub do piwnicy, pamiętaj o ustawieniu pochłaniacza wilgoci, który z pewnością przyda się, nawet jeżeli nie odnotowałaś wcześniej wilgoci w swoim schowku. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Bez sentymentów

Nie wahaj się przed wyrzucaniem rzeczy, nie bierz przykładu od osób, które z każdym przedmiotem czule się żegnają!

Schowałaś już wszystkie letnie ubrania i buty? Przyszedł czas na porządek w jesiennej garderobie. Podstawowa zasada: zero sentymentów! Jeśli rzecz zalega w szafie od kilku lat, w przeciągu których ani razu nie miałaś jej na sobie, istnieje naprawdę bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że zechcesz ponownie ją włożyć. Możliwe, że nie pasuje już do twojego stylu albo została wyparta przez nowe, ciekawsze rzeczy. Nie wahaj się przed wyrzucaniem rzeczy, oddawaniem ich lub sprzedażą. Nie bierz przykładu z niektórych minimalistów, którzy z każdym przedmiotem czule się żegnają. Pomyśl, że zamiast kurzyć się w szafie, twój stary płaszcz posłuży komuś innemu. Internet daje pozbawione granic możliwości, dzięki którym twoje rzeczy rozejdą się w mgnieniu oka.

Przeróbki – prosta sprawa

przerobki-prosta-sprawa

Masz rzeczy, które uwielbiałaś nosić, ale niestety są już za małe? A może wręcz przeciwnie – sporo schudłaś, a pozbawienie się ulubionych ubrań sprawia, że przestajesz cieszyć się z cudownych efektów? Spokojnie, wystarczy pomyśleć nad ich przeróbką! Najważniejsze, by zadbać o to, żeby rzeczy dobrze leżały. W za dużych lub za małych spodniach nigdy nie będziesz wyglądać dobrze. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zmiany przeprowadzić sama, zabierz swoje perełki do dobrej krawcowej. Ten zapomniany fach wciąż istnieje i ma się dobrze. Co więcej, przybywa utalentowanych dziewczyn zajmujących się właśnie przeróbkami. Wystarczy kilka prostych szwów, by ulubiona rzecz znów nadawała się do noszenia. Takie usługi zwykle kosztują grosze!

Naucz się dobrze składać

naucz-sie-dobrze-skladac

Wystawiłaś już na sprzedaż wszystkie sztuki, które zabierały miejsce w szafie i zaniosłaś do krawcowej rzeczy, które wymagają poprawek. Czas na umiejętne porządkowanie garderoby pod kątem twoich ulubionych ubrań. Przed jesienią i zimą warto odnieść płaszcz do pralni, by nadać mu nowe życie przed rozpoczęciem sezonu. A co z całą resztą? Ustal swój indywidualny porządek. Niektórzy wolą układać ubrania kolorami, innym bardziej pasuje robić to tematycznie. Niech każdy element garderoby, niezależnie od ilości sztuk, ma swoją oddzielną półkę. Pamiętaj, że trud prasowania pójdzie na marne, jeśli ubrania będą źle poskładane, dlatego zadbaj o to, żeby było jak najmniej łamań, i żeby to, co wisi na wieszakach miało odpowiednią ilość przestrzeni! Dzięki temu każdego dnia ułatwisz sobie wybór i nie będziesz musiała przejmować się prasowaniem.

Ostatnia rada: porządki w szafie są mniej pracochłonne, gdy przeprowadzasz je częściej niż raz do roku.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.