Trening w domu – nawet -1000kcal!

Jedną z najczęściej używanych wymówek treningowych jest brak pieniędzy. Karnety na siłownię to faktycznie spory koszt, podobnie jak dobrze dobrane ubrania sportowe. Nie ma jednak takiego problemu, którego nie da się rozwiązać! Dziś wszystko, co musicie wiedzieć o treningu w domu, żeby ćwiczyć efektywnie i nie zrobić sobie krzywdy.

Po pierwsze: nie szkodzić

Treningi internetowe stały się w Polsce niezwykle popularne dzięki Ewie Chodakowskiej czy Annie Lewandowskiej. Jednak wprost proporcjonalnie do liczby kobiet, które im zaufały, zaczęła wzrastać liczba ich przeciwników. Faktycznie w Internecie każdy może być specjalistą, dlatego ostrzega się przed tym, by nie ufać Wikipedii, a wiadomości dotyczące naszego zdrowia filtrować przez gęste sito naszego rozsądku. Przy treningu również należy uważać. Zestawy ćwiczeń nie muszą być źle skonstruowane, byśmy zrobili sobie krzywdę. Internetowe trenerki przy każdej możliwej okazji przypominają, by przed rozpoczęciem aktywności skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to właściwie każdego sportu, niezależnie od tego, czy ćwiczymy na własną rękę w domu, czy też pod okiem trenera. Zatem pierwsza zasada, która dotyczy wszystkich ćwiczących: sprawdź stan swojego organizmu przed rozpoczęciem treningów!

twd4

Jak ćwiczyć samemu?

Wbrew pozorom ćwiczenie w domu jest o wiele bardziej wymagające. Nie tylko ze względu na to, że nikt nie skontroluje tego, czy poprawnie wykonujemy ćwiczenia, ale też przez brak motywacji czy możliwość złego dobrania rodzaju treningu do swoich możliwości. Warto więc poza wykonaniem badań krwi i konsultacji u lekarza ogólnego wdrożyć kilka przydatnych kroków, które pomogą zachować odpowiednią technikę oraz ustrzegą przed brakiem efektów.

1.       Możesz nie być w stanie opłacić karnet na siłowni, ale z pewnością uda ci się zagospodarować pieniądze na jedno spotkanie z trenerem i dietetykiem. Jeśli chcemy działać na własną rękę, warto choć na początku zrobić rozeznanie w tym, co powinniśmy ćwiczyć i co powinniśmy jeść. Trener personalny ustali, jakiego typu treningi wpłyną korzystnie na naszą sylwetkę oraz zdrowie, a dietetyk wskaże właściwą drogę w kwestii optymalnego spożycia kalorii oraz makro- i mikroskładników. Taka jednorazowa wizyta jest idealnym początkiem do aktywnego trybu życia!

2.       Zadbaj o technikę wykonywanych ćwiczeń. Przede wszystkim postaraj się o to, by mieć możliwość ćwiczenia przed lustrem. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie kontrolować, czy właściwie układamy nogi, czy wystarczająco pochylamy się przy przysiadzie i czy nie garbimy się przy ćwiczeniach na barki. To niezwykle istotne zarówno ze względu na bezpieczeństwo, jak i efektywność.

3.       Skonstruuj plan treningowy. Jeśli masz taką możliwość, poproś o to zaprzyjaźnionego trenera. Gdy ćwiczymy sami, popełniamy masę błędów, na przykład nie dajemy mięśniom odpocząć albo robimy zbyt długie przerwy pomiędzy treningami. Profesjonalista ustali nasze codzienne aktywności w taki sposób, by nasze starania o idealną figurę nie poszły na marne!

twd2

Co z tą motywacją?

Treningi w domu wymagają od nas też ogromnej dawki motywacji. Żal nie wykorzystać opłaconego treningu na siłowni, dlatego nawet przy ogromnej niechęci ostatecznie mobilizujemy się i wychodzimy z domu. W domu jest inaczej. Trudno podnieść się z kanapy, przerwać oglądanie ulubionego serialu. Nie mamy nad sobą nikogo, kto będzie na nas naciskał. Jedyną siłą mobilizacyjną jesteśmy my sami. Dla wielu może się to okazać nie lada wyzwaniem, dlatego jeśli wiesz, że masz z tym problem, poproś kogoś bliskiego, by podjął wyzwanie razem z tobą i popychał cię do działania. Jeśli nie masz takiej możliwości, spróbuj sprawdzonych sposobów – przypominajek na telefonie, haseł motywacyjnych w domu czy inspirujących zdjęć na komputerze i lodówce!

twd3

Jaki trening wybrać?

W mediach społecznościowych i na Youtube roi się od trenerów. Odkąd zapanowała moda na bycie fit, coraz więcej osób zaczyna kursy na trenera personalnego i dietetyka. Każdy chce inspirować pod tym względem innych, jednak nie każdy jest profesjonalistą, który naprawdę zna się na rzeczy! Przede wszystkim zawsze sprawdzaj osoby, którym chcesz zaufać. Zrób porządny research i upewnij się, jakie kwalifikacje ma osoba, która nagrywa treningi na Youtube. Ważne jest też to, czy jej sylwetka jest jej najlepszą wizytówką, czy cieszy się w Internecie uznaniem i zaufaniem. To trochę jak z wyborem lekarza przez Internet! Drugą sprawą jest dobór treningu. Ostatnio bardzo popularne stały się Tabaty czy trening HIIT, który spala aż tysiąc kalorii! Sprawdź, czy dasz radę sprostać niewyobrażalnemu tempu, które im towarzyszy. Zaopatrz się w pulsometr, który będzie kontrolował, czy trening jest dobry dla twojego serca.

Ćwiczenia w domu to ogromne wyzwanie. Motywacyjne i zdrowotne. Jeśli jednak podejdziesz do tego rozsądnie, masz szansę dołączyć do grona diametralnych metamorfoz. Naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.