Weekend w Polsce – najlepsze pomysły dla aktywnych

Miniona majówka natchnęła mnie do napisania nowego postu. Otóż postanowiłam przygotować dla was moją subiektywną listę najlepszych miejsc na wypoczynek w Polsce. Ale! Z racji, że jestem osobą aktywną i zafiksowaną na punkcie ruchu, brałam pod uwagę miejsca, które oferują możliwości ciekawego spędzenia czasu na sportowo. W końcu aktywny wypoczynek to najlepszy wypoczynek! Poznajcie moją listę najlepszych miejsc na weekend w Polsce.

1. Szlak Orlich Gniazd

Moja pierwsza propozycja jest idealna zarówno dla miłośników pieszych wycieczek, jak i zapalonych rowerzystów. Szlak Orlich Gniazd wiedzie z Krakowa do Częstochowy przez tereny malowniczej Jury. Po drodze możemy podziwiać zarówno piękną polską przyrodę, jak i ruiny i zamki, wznoszące się wzdłuż trasy. Budowle były najczęściej wznoszone na szczytach, pośród trudno dostępnych skał wapiennych, stąd wzięła się ich nazwa – „Orle Gniazda”. Oprócz pieszych i rowerowych wycieczek na szlaku można również wspinać się, zwiedzać jaskinie, uprawiać nordic walking lub – w zimowych miesiącach – wybrać się na narty. Szlak Orlich Gniazd mierzy 163,9 km, a na trasie znajduje się wiele miejsc noclegowych.

2. Spływ kajakowy Doliną Biebrzy

To propozycja dla osób, które nie czują się zbyt pewnie w kajaku. Spływ Biebrzą należy do raczej prostych, a sama rzeka jest spokojna, leniwa i niezbyt rwąca. To doskonały sposób, by niespiesznie podziwiać uroki Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego bagienne rozlewiska są unikatowe w skali europejskiej. Wybierając się na weekendową wyprawę, warto zdecydować się na odcinek Twierdza Osowiec – Ruś. Jest to najdzikszy fragment na południu Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie mało kto się zapuszcza. Z tego względu należy wziąć pod uwagę, że nocleg będzie odbywał się na polach namiotowych. To doskonały pomysł na aktywny weekend w gronie przyjaciół.

3. Trasa rowerowa Green Velo

Mam wrażenie, że nie wszyscy słyszeli o tym projekcie, a szkoda! Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (głównej oraz szlaków łącznikowych), która wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Przygodę na szlaku możesz rozpocząć i zakończyć w dowolnym punkcie. To świetna opcja do podróżowania samodzielnie, z rodziną bądź z przyjaciółmi. Szlak jest dobrze oznaczony, wyposażony w punkty postojowe z niezbędnym wyposażeniem dla rowerzystów (pompki, śrubokręty etc.), a na trasie łatwo zabukować nocleg.

4. Bieszczadzkie szlaki

Najbardziej oczywistą propozycję, czyli polskie góry, zostawiłam na koniec. W końcu większość miłośników aktywnego wypoczynku wybiera góry! No cóż, mimo że to dość oklepana propozycja, nie możemy odmówić Bieszczadom wyjątkowego uroku, który przyciąga coraz więcej turystów. Przyznam się uczciwie – w tym przypadku nie planowałam sama trasy, ale skorzystałam z niezwykle cennych wskazówek, które znalazłam u Kasi i Tomka na ich blogu w tym wpisie o Bieszczadach. Serdecznie polecam, wybrać się na szlak zgodnie z ich propozycją, ponieważ wrażenia są niepowtarzalne!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *