Stanik sportowy – jaki wybrać?

We wszystkich poradnikach dotyczących biegania podkreśla się, jak ważne jest dobranie odpowiednich butów. I nie ma się co dziwić – w niedopasowanym obuwiu daleko nie pobiegniesz! Ale choć często mówi się o stroju biegacza, rzadko kiedy wspomina się o konieczności dobrania odpowiedniego… biustonosza. A przecież dla kobiet to równie ważna sprawa, jak runnery! Jak więc wybrać idealny stanik sportowy… i dlaczego właściwie to takie ważne?

Kapryśne więzadła

Zacznijmy od biologii. Biust zbudowany jest przede wszystkim z tkanki tłuszczowej, ale na miejscu utrzymuje go specjalny materiał – tak zwane więzadła Coopera. Pełnią one ważną funkcję, ale niestety są też wymagające. Ze względu na swoją budowę nie posiadają zdolności regeneracji. Działają więc jak sprężyna, która po naciągnięciu nie wraca do poprzedniego kształtu. Podczas wysiłku fizycznego biust oczywiście nieustannie się rusza, tylko dodatkowo obciążając nasze „rusztowanie”. Właśnie dlatego dobrze dobrany stanik sportowy to podstawa udanego treningu. Poza tym, dzięki odpowiedniemu biustonoszowi po prostu będzie nam wygodniej! Decydując się na trening warto więc poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniego modelu.

Skup się na celu

Decyzja została podjęta: kupujesz stanik sportowy. Idziesz do ulubionego sklepu, albo zaglądasz na polecaną stronę i… nie wiesz, gdzie spojrzeć. Brzmi znajomo? Nic dziwnego! Obecnie na rynku jest mnóstwo modeli, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także zakresem wsparcia. Wersji jest tyle, że można się pogubić! Biustonosz treningowy znajdziesz w ofercie popularnych marek, takich jak adidas, Nike czy Asics. Istnieją też brandy, które specjalizują się w tego typu akcesoriach – przykładem jest słynny wśród biegaczek Under Armour,  Shock Absorber czy nie mniej popularne Panache. Na co więc postawić? Przede wszystkim, wybierając swój stanik sportowy zastanów się, jaką aktywność planujesz. Do mniej dynamicznych sportów, takich jak joga, marszobiegi czy pilates, wystarczy prosty, mało zabudowany model, który oferuje małe wsparcie. Jeśli jednak planujesz zacząć biegać na dalsze dystanse lub jeździć na rolkach, albo wybierasz na zumbę czy fitness, lepiej postaw na stanik ze średnim wsparciem.

stanik sportowy z dużym wsparciem

Stanik sportowy do zadań specjalnych

Modele o małym i średnim wsparciu znajdziesz niemal w każdym sklepie. Można je wypatrzyć bardzo łatwo – zwykle nie są zbyt zabudowane i raczej miękkie, bo nie posiadają fiszbin. Mogą za to być wyposażone w pianki i wkładki podtrzymujące. Co zaskakujące, nie znajdziesz w nich klasycznej bieliźnianej rozmiarówki, uwzględniającej obwód pod biustem i rozmiar miseczki. Staniki sportowe występują w rozmiarach od XS do XL, a dzięki zapięciu z tyłu dosyć łatwo dopasowują się do ciała, choć wszystko zależy oczywiście od modelu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku modeli z dużym wsparciem. Najlepsze modele trudno znaleźć w sieciówkach i zwykle produkują je marki specjalizujące się w takim rodzaju odzieży. Biustonosze tego typu przeznaczone są dla profesjonalnych biegaczek i kobiet, które ćwiczą bardzo intensywnie – na przykład przygotowują się do thriatlonu albo są sprinterkami. Często są mocno zabudowane i z dodatkowymi wkładkami, a nawet fiszbinami, a przy tym zapina się je na dwa zapięcia, nie tylko na jedno. Zaawansowane technologie pozwalają jednak na ochronę kształtu biustu. Według zapewnień producentów pochłaniają powyżej 75% niepożądanych drgań. Dzięki temu więzadła Coopera są znacząco odciążone i po prostu mogą lepiej działać, a Ty… po prostu biegniesz dalej!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *