Jak wybrać najlepsze rolki?

Wiosna rozgościła się u nas na dobre! Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do tego, by ruszyć się z domu i aktywnie spędzać wolny czas. Na co postawić? Jednym z częściej wybieranych sposobów aktywności są rolki – i bardzo dobrze! Ten sport nie tylko angażuje wszystkie partie mięśni, ale jest też doskonałą rozrywką, kojarzącą się z beztroskimi czasami dzieciństwa. Aby jednak dawał nam maksymalnie dużo satysfakcji, musimy poświecić nieco czasu na zakup sprzętu. Jak więc wybrać najlepsze rolki? Oto garść wskazówek!

Fitness czy rekreacja?

Kupując rolki, szczególnie te pierwsze, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rodzaj. Myślisz, że wszystkie modele dostępne w sklepie to właściwie to samo i różnią się jedynie kolorem? Błąd! Na półkach znaleźć można rolki fitnessowe, rekreacyjne, agresywne a nawet wyczynowe. Dwa ostatnie typy są zarezerwowane dla profesjonalistów i osób, które chcą uprawiać ten sport bardziej profesjonalnie. Jeżeli więc dopiero zaczynasz albo planujesz jedynie popołudniowe przejażdżki z przyjaciółmi, postaw na rolki dla amatorów. Właśnie dla Ciebie są te fitnessowe albo rekreacyjne – lekkie, miękkie i dobrze usztywniające kostkę. W nich nie osiągniesz może zawrotnej prędkości, ale pozwolą Ci jechać wystarczająco szybko, by czerpać satysfakcję z tej formy aktywności. Co więcej, dzięki ich zwrotności łatwo nauczysz się skręcać, a to rzecz arcyważna.

Wygoda od pierwszego założenia

Masz już wybrany odpowiedni model i kolor? Teraz kluczową spraw będzie rozmiar i dopasowanie. Skupiając się na tym elemencie, warto wziąć pod uwagę triki stosowane przez biegaczy. Jakie? Przede wszystkim nie licz na to, że rolki się „rozbiją”. Ich cholewka jest częściowo utwardzana, ale tylko modele dziecięce są w stanie się rozciągnąć, ze względu na to, że stopa dziecka rośnie. Dorośli muszą poświęcić czas na dokładne zmierzenie wybranej pary. Rolki muszą być wygodne od pierwszego założenia. Jeśli czujesz, że gniotą cię lub uwierają, lepiej odłóż je na półkę. To nie będzie dobry wybór!

jak wybrać dobre rolki

Rozmiar ma znaczenie!

Wygoda to jedno, ale co z wielkością? Czy rolki dobiera się tak, jak rozmiar butów? Otóż nie! Obciążona stopa nieco się wydłuża, dlatego szukając odpowiedniego rozmiaru, warto uwzględnić kilkumilimetrowy zapas. Możesz zmierzyć wkładkę wewnątrz Twoich codziennych butów, albo wykonać test na białej kartce. Wystarczy, że postawisz stopę na papierze, po czym lekko ugniesz kolano, dokładnie w takiej pozycji, w jakiej będziesz uprawiać sport. Następnie zaznacz, gdzie kończy się palec i pięta, a potem sięgnij po linijkę. Wartość, którą uzyskasz możesz wykorzystać podczas szukania rolek idealnych. Warto też wziąć pod uwagę grubość skarpety, oraz to, że podczas ćwiczeń stopa może lekko spuchnąć – będzie większa na szerokość, ale nie na długość. Otarcia to nic miłego, ale z drugiej strony nie warto przesadzać. Zbyt duże rolki będą po prostu niewygodne i mogą sprawić, że zniechęcisz się, zanim dobrze nauczysz się jeździć. A co gorsza – doprowadzić do zwyrodnień i urazów!

Rolki i cała reszta

Masz już wygodny model w ulubionym kolorze. Nie możesz się doczekać aż zapłacisz i ruszysz na pierwszą przejażdżkę? Zaczekaj! Poza samym sprzętem niezwykle ważne jest też bezpieczeństwo, dlatego robiąc zakupy nie zapomnij o ochraniaczach. Najważniejsze są te na kolana i nadgarstki, choć niektórzy polecają także osłonić łokcie. Dobrym pomysłem będzie też zakup kasku, chociaż nie jest on obowiązkowy. Warto również rozważyć zainwestowanie w torbę lub plecak odpowiedni do przenoszenia i przechowywania naszych rolek. Nie zapomnij również o wygodnym stroju – legginsy do biegania, podkoszulek wspierający wentylację i bluza będą jak znalazł!

jak wybrać dobre rolki

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *