Poradnik rowerzysty – część II

Pogoda nas rozpieszcza i wszystko wskazuje na to, że w weekend z powodzeniem możemy wskoczyć na rower. Dlatego z pewnością wszystkim amatorom jazdy na jednośladzie przyda się jeszcze garść konkretnych porad! W poprzednim wpisie mówiliśmy o przygotowaniu roweru, wyborze najlepszego modelu oraz akcesoriach przydatnych podczas jazdy. Dziś poruszymy tematykę odzieży idealnej na rower, aplikacji rowerowych oraz… przepisów poruszania się rowerem w mieście! Zaczynamy!

Po pierwsze: strój

Wygodny strój na rower to podstawa nie tylko wtedy, gdy zdobywasz góry czy lasy, ale także w środowisku miejskim! Spokojnie, nie musisz od razu kupować śmiesznych, elastycznych spodenek i przylegającej do ciała koszulki jak u kolarza. Specyfika stroju idealnego na rower mieści się w kilku słowach: umożliwiający swobodę ruchów. Ani twoje ręce, ani nogi nie mogą być skrępowane przez niewygodną kurtkę czy długą spódnicę, która może spowodować niemałe kłopoty! Najlepsze będą więc:

Do jazdy w terenie:

-krótkie sportowe spodenki, legginsy lub dresy z nogawką ze ściągaczem przy kostce,

-koszulka bez rękawa lub z rękawkiem nie blokującym swobody ruchu,

-jeśli kurtka to sportowa, a najlepiej bezrękawnik.

Do jazdy w mieście:

-dżinsy, w których w składzie materiału znajduje się stretch lub elastan, a jeśli dojeżdżasz rowerem do pracy i obowiązuje cię dress code, to – spódnica rozkloszowana o długości do kolana, a najlepiej cygaretki 7/8 lub bermudy,

-koszula o luźniejszym kroju, na przykład z lejącego materiału lub w męskim stylu,

-marynarka zamiast taliowanego żakietu, a najlepiej luźny trencz.

Dzięki ubraniom o niekrępujących ruchów krojach możesz swobodnie jeździć na rowerze bez uczucia dyskomfortu i wywoływania niebezpiecznych sytuacji!

Wyznacz trasę

Jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, to z pewnością poznałeś już wiele tras w swojej okolicy, które nadają się do jazdy w terenie. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z pedałowaniem, to tak, jak ktoś, kto nie jeździ samochodem nie kojarzy znaków, zakazów i nakazów, tak ty możesz nie znać miejsc gdzie zaczynają się i kończą ścieżki rowerowe. Jak poradzić sobie z wyznaczaniem trasy?

-bardzo przydatną rzeczą jest mapa rowerowa twojej okolicy. W swojej ofercie ma ją każde większe miasto, ale możesz też dowiedzieć się, czy są mapy rowerowe wydane dla mniejszych miejscowości. Taka mapa jest niezawodna, zawsze możesz ją mieć przy sobie bez obaw, że padnie Internet!

-dobrze jest też sprawdzić swoją rowerową trasę w aplikacji Mapy Google, którą chyba każdy ma teraz w swoim telefonie. Wystarczy wyznaczyć drogę z punktu A do punktu B, a następnie kliknąć na ikonkę roweru.

-najlepszą jak dotąd aplikacją rowerową w Polsce jest apka „Trasy rowerowe na Mój Rower”. Możesz w niej zlokalizować swoją drogę, ale także zapisywać swoją przebytą trasę.

-jeśli jazda na rowerze jest dla ciebie formą codziennego treningu, to warto włączyć w telefonie słynną apkę Endomondo, by zorientować się, jaki przebyliśmy dystans, w jakim czasie i ile spaliliśmy kalorii. Przydatne, jeśli dbasz o formę!

Zgodnie z przepisami

Ostatnią już kwestią do poruszenia w temacie jazdy na rowerze jest kwestia przepisów drogowych. Wsiadając na rower pierwszy raz po długiej przerwie (na przykład w dorosłym życiu, gdy na kartę rowerową zdawaliśmy x lat temu), bardzo często zapominamy, że na rowerze jesteśmy takimi samymi uczestnikami ruchu drogowego, jak ci, którzy jadą samochodami! Nawet jeśli nie posiadasz prawa jazdy, a poruszasz się rowerem w mieście, jesteś zobowiązany do znajomości przepisów ruchu drogowego (uwzględniając wszelkie aktualizacje) oraz przestrzegania ich! Sprawa robi się poważna, bo w grę wchodzi nasze bezpieczeństwo, a niejednokrotnie również i życie. Dlatego warto wiedzieć, że:

-rowerzysta może przejeżdżać przez przejście dla pieszych tylko w wyznaczonych na to miejscach, czyli na dodatkowym pasie rowerowym, których przebiega obok zebry i tylko wtedy, gdy wskazuje na to zielone światło lub pusta jezdnia,

-rowerzysta powinien poruszać się po drodze rowerowej lub wyznaczonym dla rowerów pasie ruchu, jednak nie zapominajmy, że znaczenie ma również kierunek jazdy! Upewnij się, że znajdujesz się na właściwej ścieżce, nie jedź pod prąd.

-chodnik nie jest przeznaczony dla rowerzystów, lecz dla pieszych,

-na drodze rowerowej lub na pasie dla rowerów nie wolno ci nagle się zatrzymać czy blokować ruchu. Ustępuj miejsca szybszym pojazdom, nie taranuj drogi, zjedź na pobocze,

-ogromne znaczenie ma też widoczność! Jeżdżąc na rowerze, miej na sobie widoczny strój lub odblaski. Istotne są również światła w twoim rowerze, które muszą być sprawne!

-ostatnia kwestia dotyczy sygnalizowania włączania się do ruchu czy skręcania – wystawiaj rękę tak, by było to widoczne dla kierowców innych pojazdów korzystających z tej samej drogi!

Jazda na rowerze to nie tylko przyjemna aktywność fizyczna, ale też powinności. Pamiętaj, by jeździć bezpiecznie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Ułatwią ci to z pewnością dobrze dobrane ubrania oraz trasa, która w głównej mierze opiera się na specjalnie dla ciebie przeznaczonej ścieżce rowerowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.