Okulary przeciwsłoneczne – jak wybrać najlepsze?

Choć lato zbliża się ku końcowi, na okulary przeciwsłoneczne nie jest za późno! Pełne słońca dni pojawiają się również jesienią, a promienie UV doskwierają nam nawet zimą. Nie ma na co czekać – czas zadbać o ochronę oczu. A teraz, podczas wyprzedaży, o okulary przeciwsłoneczne w dobrej cenie nietrudno. Tylko… jak wybrać idealne? Oto kilka porad.

Okulary… nie tylko latem?

Tak się złożyło, że okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się wyłącznie z wakacjami. Właśnie wtedy upalne słońce przypomina nam o tym, że należy zadbać o wzrok. Ale nasze oczy narażone są na uszkodzenia również poza sezonem! Narciarze i inni miłośnicy zabawy na śniegu wiedzą, że zimą światło słoneczne potrafi być naprawdę ostre. Nie zaniedbuj więc ochrony wzroku, a wybierając okulary, sięgnij nie tylko po te, które dobrze się prezentują, ale również – czy może przede wszystkim – posiadają odpowiednie filtry. Tylko dzięki temu będą spełniać swoje zadanie!

Dobre filtry to podstawa

Bez dwóch zdań – okulary  przeciwsłoneczne muszą mieć filtr chroniący wzrok. Właśnie dlatego warto wybrać się po nie do dobrego sklepu! Zwykłe barwione na ciemno szkła sprawią, że źrenice będą się rozszerzać, łapiąc jeszcze więcej szkodliwego promieniowania UV. Wybierając okulary, poszukaj więc naklejki lub metki i sprawdź, jakiej klasy filtr posiadają. Pamiętaj, że tylko UV 400 gwarantuje bezpieczeństwo, bo pochłania 100% szkodliwego promieniowania. Ważna jest również kategoria filtra oznaczona cyframi od 0 do 4. Dla przykładu filtr kategorii 4 przepuszcza 8% światła, a kategorii 1 – mniej więcej 40%, czyli całkiem sporo.

Okulary do zadań specjalnych

O czym jeszcze pamiętać? Okulary przeciwsłoneczne mogą być również wyposażone w praktyczne powłoki, które pomogą zarówno latem, jak i zimą. Na przykład antyrefleksowa powstrzymuje wpadanie do oka promieni odbitych od powierzchni szkła. Nie wpływa jednak na odbiór kolorów ani nie wypacza obrazu, co znacząco uprzyjemnia noszenie. Planujesz wypad na stok? A może dużo podróżujesz autem? W takim razie koniecznie zainteresuj się okularami przeciwsłonecznymi z filtrem polaryzacyjnym. Jego zadaniem jest pochłanianie odbłysków światła na przykład od wody czy na drodze, co skutecznie ogranicza ryzyko oślepienia. Ważne jest również oznaczenie CE – oznacza ono, że okulary przeszły wszelkie testy i są wyprodukowane w zgodzie z normami Unii Europejskiej. Masz wadę wzroku, a nie chcesz ciągle żonglować okularami? Rozważ zainwestowanie takie z filtrem fotochromowym, spełniającym obie te funkcje, korekcyjną i przeciwsłoneczną.

Jakość też ma znaczenie!

Okulary przeciwsłoneczne powinny być nie tylko porządne, ale i… dobrze wykonane. To oczywista sprawa, dlatego podczas zakupów warto poświecić nieco więcej czasu na poszukiwania. Załóż upatrzoną parę i sprawdź, czy dobrze się trzymają. Nie powinny ani opadać, ani tym bardziej uciskać Cię, szczególnie za uszami. Jeśli posiadają skrzydełka, muszą leżeć pewnie i stabilnie. Sprawdź też, czy okulary nie ograniczają Ci pola widzenia. Szkoda tracić wspaniałe chwile przez źle dobraną parę!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *