Jakie korzyści daje jazda na rowerze?

W ostatnim czasie jazda na rowerze staje się coraz popularniejszą aktywnością. Niektórzy przesiadają się z samochodu na dwa kółka ze względów ekologicznych, inni dla zdrowia, a niektórzy… z oszczędności! Bez względu na to, jakie motywacje nami kierują, to świetna decyzja, która posiada pozytywny wpływ zarówno na nasz organizm, jak i na środowisko. Zastanawiasz się konkretnie jakie korzyści daje jazda na rowerze? Zdziwisz się, ile możesz na tym zyskać!

Utrzymanie prawidłowej wagi

Jazda na rowerze, tak jak każdy inny ruch zużywa energię i spala kalorie. W jakim stopniu? W czasie godzinnej przejażdżki możesz spalić od 300 do nawet 800 kalorii! Oczywiście ich ilość zależy od wielu czynników, między innymi takich jak intensywność treningu, prędkość poruszania się, warunki pogodowe czy pokonywane przewyższenia. Jednak nawet jednostajna przejażdżka (odbywana regularnie!) pozytywnie wpłynie na Twój organizm. Regularnie jeżdżąc na rowerze, możesz łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała. Przy odpowiedniej diecie jest to również doskonała pomoc w odchudzaniu. Co ważne, rower jest znacznie mniej obciążający niż np. bieganie, dlatego nadaje się nawet dla osób ze znaczną nadwagą. Pozwala także na jednoczesne prowadzenie treningu aerobowego (takiego, który spala tłuszcz) oraz siłowego, który kształtuje mięśnie – szczególnie dolnych partii ciała.

Poprawa kondycji i wydolności organizmu

Zastanawiasz się, jakie korzyści daje jazda na rowerze dla naszego organizmu? Świetnie wpływa nie tylko na utratę lub utrzymanie wagi, ale również sprawia, że nasze ciało pracuje lepiej i „na wyższych obrotach”. Dzięki temu, że podnosi tętno, wspomaga serce i cały układ krwionośny. Jazda na rowerze pozytywnie wpływa również na naszą wydolność: z czasem będziesz męczyć się coraz mniej i pokonywać więcej kilometrów. Regularne jeżdżenie rowerem korzystnie działa także na nasze mięśnie — głównie na łydki, uda, pośladki. Wbrew pozorom rower wpław pozytywnie również na mięśnie rąk i brzucha, a przede wszystkim te głębokie, które odpowiadają za podtrzymywanie kręgosłupa. Dlatego efektem regularnych przejażdżek na jednośladzie może być uzyskanie lepszej postawy oraz zmniejszenie bólów kręgosłupa. To również świetny rodzaj treningu dla osób z nadwagą oraz cierpiące na bóle stawów, ponieważ jazda na dwóch kółkach ich nie obciąża.

Rozwiązanie dla oszczędnych

Oczywiście, pozytywny wpływ jazdy na rowerze na sylwetkę jest istotny, ale nie oszukujmy się – zalety finansowe też są ważne! Zakup roweru to tak naprawdę jednorazowy koszt, nieporównywalny z samochodem. Sama jazda również nie generuje dodatkowych wydatków, w przeciwieństwie do samochodu, który musimy tankować lub biletów komunikacji miejskiej. Warto przed rozpoczęciem sezonu rowerowego oddać jednoślad na przegląd, jednak jest to koszt w wysokości około 200 złotych. Przesiadka na rower to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Poruszając się po ścieżkach rowerowych, unikasz stania w korkach, które są zmorą wielu polskich miast w godzinach szczytu. Zamiast irytować się marnowaniem czasu, szybko ominiesz stojące auta i dotrzesz szybciej na miejsce docelowe!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *