Jak wybrać odzież sportową z dobrym składem materiału?

Sklepy internetowe, salony stacjonarne i serwisy aukcyjne – odzież sportową możemy dziś kupić wszędzie. A jako że popularność najwygodniejszych ubrań świata nieustannie rośnie, producenci i sprzedający kuszą nas coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami. Jednak czy rzeczywiście każda odzież sportowa przynosi odpowiedni poziom poczucia komfortu? Czy może można dokonać lepszego wyboru i zainwestować w najlepszą jakość? Dziś kilka słów na temat składów materiałów, naprawdę wygodnych krojów oraz funkcjonalności ubrań sportowych!

Czy skład ma znaczenie?

Mimo że żyjemy w czasach szybkiej mody, w której triumfy święcą masowa produkcja i sklepy typu sieciówka, coraz większa liczba osób czyta składy materiałów, w trosce o jakość kupowanych przez siebie ubrań. Czy naprawdę warto to robić? Zdecydowanie tak! Nie tylko dlatego, że dobry skład materiału przekłada się w późniejszym czasie na komfort noszenia i wytrzymałość rzeczy, ale również ze względu na to, by dokładnie wiedzieć, za co płacimy. Odzież sportowa, szczególnie ta produkowana przez znane i cenione marki, to zawsze spory wydatek, który może nadszarpnąć nasz budżet. Często pojawia się więc pytanie: dlaczego oryginalne ubrania sportowe są takie drogie? Czy płacimy wyłącznie za logo renomowanej marki? A może na wysoką cenę składają się również najlepszej jakości materiały oraz dobrze opłacani pracownicy, którzy na różnych etapach pracują nad efektem końcowym, który trafia do naszych szaf? Doświadczenie związane ze skandalami dotyczącymi wiodących brandów pokazuje, że nie zawsze sprawy wyglądają tak różowo, jak moglibyśmy na to liczyć. Dlatego niezależnie od tego, jakie logo pragniemy mieć na koszulce, bluzie czy dresie, warto zwrócić uwagę na skład materiału. Szczególnie jeśli chcemy, by ubranie służyło nam dłużej niż jeden sezon i bez względu na częstotliwość noszenia zachowało swój nienaganny wygląd oraz spełniało swoje funkcje.


Koszulka: bawełna, poliester, elastan – klik

Jakie materiały wybierać?

Czytanie metek czy opisu produktu na stronie internetowej sklepu na nic się jednak zda, jeśli nie będziemy wiedzieć, co oznaczają konkretne nazwy i czy sprawdzają się one w późniejszym noszeniu. Dlatego warto posiąść podstawową wiedzę z zakresu materiałów. Jakie materiały możemy znaleźć w składach ubrań sportowych?

-bawełna – nie bez przyczyny pojawia się na pierwszym miejscu. To wciąż jeden z najchętniej wykorzystywanych surowców w szyciu ubrań sportowych i bardzo dobrze, jeśli znajduje się w składzie na pierwszym miejscu. To naturalne włókno pozwala bowiem skórze oddychać, dlatego warto wybierać bawełniane koszulki czy dresy.

-poliester – to drugie w kolejności częstotliwości wykorzystywania w odzieży sportowej włókno z grupy syntetyków. Właśnie przez to, że należy do grupy sztucznych włókien, bardzo często jest demonizowany. Mówi się o nim, że jest gorszy od włókien naturalnych, bo nie przepuszcza powietrza. Nic bardziej mylnego! Dzisiejszy poliester, czy jego kuzyn poliamid, jak najbardziej umożliwia wentylację skóry. W składach materiałów ubrań sportowych odpowiada za… wytrzymałość! To włókno jest naprawdę trwałe, dlatego nie wahaj się przy zakupie kurtki wykonanej w 100% z poliestru czy spodni dresowych z 30-procentową domieszką poliestru.

-elastan – ten materiał syntetyczny znajdziemy w składach legginsów, koszulek czy bielizny sportowej. Nie trudno się domyślić, że odpowiada on za rozciągliwość ubrań i w żaden sposób nie szkodzi skórze, jeśli pojawia się jako domieszka na przykład do bawełny! Dzięki niemu odzież sportowa lepiej dopasowuje się do naszego ciała.

-wiskoza – to włókno chemiczne, które powstaje w wyniku obróbki drzewa, a dokładniej drzew iglastych. Rzadko jako główny składnik odzieży sportowej, częściej w domieszce. Bardzo często występuje zamiennie z poliestrem i charakteryzuje się większą od niego przepuszczalnością powietrza. Mimo że jest włóknem syntetycznym, jego właściwości są zbliżone do bawełny.

Spodnie: bawełna, wiskoza, poliester – klik

Na temat składów materiałów odzieży sportowej w przestrzeni publicznej funkcjonuje wiele mitów. Przede wszystkim bardzo mocno piętnujemy włókna syntetyczne, które w niczym nie ustępują dziś włóknom naturalnym. Jeśli poliester, wiskoza czy elastan w składzie wybranej przez ciebie rzeczy występują w domieszce, na przykład 20-30-procentowej, to nie masz się czego obawiać. Taka odzież sportowa będzie nie tylko przewiewna, ale też elastyczna, przyjemna w noszeniu i co najważniejsze – bardziej wytrzymała! Jedno jest pewne – warto czytać składy, by swoje pieniądze inwestować w jakość, a nie tylko metkę znanej marki.

Jak wybrać odzież sportową z dobrym składem materiału?
5 (100%) 1 vote[s]

Podeślij znajomym!

One thought on “Jak wybrać odzież sportową z dobrym składem materiału?

  1. ja mam odziez sportowa tylko polskich producentów i jestem mega szczęśliwa. Mam z myactivelife.pl oraz gym wear. Mega! polecam i nie dorabiam azjatów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fit Wielkanoc – czyli jak przetrwać święta?

Rodzinne świętowanie to zawsze ogromne wyzwanie dla wszystkich pozostających na diecie. Jeśli do tej pory nie udało ci się przekonać...

Zamknij