Niezależnie od tego, jaki mamy typ cery i z jakimi problemami zmagamy się na co dzień, pielęgnacja skóry pod oczami dotyczy nas wszystkich. Obrzęki, sińce, worki, zmarszczki i suchość tego fragmentu twarzy to nieznośne, trudne do zniwelowania znamiona zmęczenia, starzenia i niewyspania. Ale czy tylko? Jak walczyć z problemami skórnymi wokół oczu?
Przyczyny problemów
Po pierwsze należy wspomnieć o tym, że dotyczące większości kobiet sińce mogą mieć wiele bardzo zróżnicowanych przyczyn. To oczywiste, że pojawiają się wtedy, gdy jesteśmy niewyspane lub przemęczone. Jeśli jednak problem sińców dotyczy cię częściej i nie okresowo, a na przykład na stałe, to może to być oznaka poważniejszych problemów, ale nie musi. Dlaczego skóra pod oczami staje się sina? Bo jest niezwykle delikatna, a w pewnych momentach staje się wręcz przeźroczysta i wtedy właśnie przebijają przez nią naczynka i żyłki, które powodują zasinienie pod oczami. Jedną z najbardziej popularnych przyczyn zasinienia jest właśnie krótki lub złej jakości sen. Mogą to być także:
-przyczyny genetyczne, jeśli twoja mama lub babcia miały skłonności do ciągłego zasinienia pod oczami, to prawdopodobnie tę niemiłą przypadłość odziedziczyłaś i bardzo trudno będzie się jej pozbyć,
-palenie papierosów, picie alkoholu, picie napojów o wysokiej zawartości kofeiny oraz zła dieta. Styl życia ma ogromne znaczenie dla stanu naszej skóry, a wymienione wyżej używki mogą fatalnie wpływać na stan skóry pod oczami zwłaszcza,
-reakcje alergiczne na kosmetyki, a nawet sierść czy pyłki oraz takie przypadłości jak zapalenie spojówek czy zapalenie błony śluzowej oka,
-anemia i niedoczynność tarczycy! Tu alarm. Jeśli poza cieniami pod oczami pojawiło się osłabienie, omdlenia, ospałość czy bóle głowy, to najwyższy czas wybrać się do lekarza rodzinnego, który może rozwiązać wszystkie te problemy.
-choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, wątroby lub śledziony, a także pasożyty. Wszystkie te schorzenia dają dodatkowe objawy, dlatego jeśli je u siebie zaobserwowałaś, również zgłoś się do lekarza.
Jak zapobiegać?
Jeśli wykluczymy wszystkie poważniejsze choroby związane z pojawianiem się problemów na skórze w okolicach oczu, pozostanie kwestia stylu życia. Ma on ogromne znaczenie dla wszystkich procesów, które zachodzą na naszej twarzy. Zła dieta i niezdrowe nawyki mogą przyczyniać się do szarzenia skóry, zasinienia oraz szybszego starzenia. Dlatego jeśli zmagasz się z jakimkolwiek z tych problemów, ogranicz do minimum alkohol, kawę i herbatę oraz napoje energetyczne, unikaj czynników stresogennych, wyrzuć ze swojego życia papierosy i zadbaj o dietę oraz ruch na świeżym powietrzu. Niezbędne przy utrzymaniu skóry pod oczami w dobrym zdrowiu i wyglądzie są sen oraz bogate w żelazo i witaminy odżywianie.
Czym się leczyć?
Bywa jednak tak, szczególnie przy dzisiejszym tempie życia, że trudno ustrzec się przed powstawaniem sińców czy zmarszczek. Wystarczy zarwać kilka nocy albo przeżyć bardzo stresujący okres w pracy, by zauważyć, że kondycja skóry pod oczami znacznie się obniżyła. Jak więc z tym walczyć? Wśród domowych sposobów znajdziesz oczywiście okłady z herbaty, które faktycznie pomagają, jednak nie dają spektakularnego efektu. Skóra w tym miejscu jest niezwykle delikatna, ale bardzo lubi zimno, dlatego świetnie sprawdzą się wszelkiego typu maseczki lub kremy, które trzymamy w lodówce. Zwiększą one napięcie skóry i przywrócą jej naturalny koloryt. Podobnie zadziałają napary z lipy czy rumianku oraz okłady z ogórka lub przekrojonego ziemniaka.
Jak wybrać krem?
Jeśli domowa pielęgnacja wydaje ci się archaiczna, to poszukaj rozwiązań aptecznych lub drogeryjnych. Bardzo ważnym krokiem jest odpowiedni dobór kremu. Na rynku jest ogromna konkurencja. Kremy pod oczy mogą kosztować nawet do 300zł za 15ml, dlatego warto bardzo dobrze zapoznać się ze składem oraz obietnicą, którą daje producent. Zwracaj uwagę na to, na co działa dany specyfik na pierwszym miejscu. Jeśli twoim problemem są zmarszczki, a cienie pojawiają się rzadko, to kupuj krem, który skupia się właśnie na wypełnianiu zmarszczek. I odwrotnie. Suchość skóry pod oczami? Upewnij się, że wybrany kosmetyk da sobie z nią radę. Na co jeszcze zwracać uwagę?
-składniki, których użyto do produkcji – świetlik, naturalne wyciągi z roślin, kwas hialuronowy czy kofeina to słowa, które powinny się znaleźć na opakowaniu kremu. Sprawdzaj jednak, w jakim stężeniu!
-opinie klientek – gdy wybierzesz kilka kosmetyków, postaraj się poświęcić chwilę na poczytanie opinii. Kobiety uwielbiają dzielić się opiniami na temat kosmetyków i może to być bardzo pomocne.
-wyniki badań – dość często firmy posługują się procentowym zestawieniem, które odpowiada na pytanie, ile kobiet potwierdza skuteczność tego kremu w danej dziedzinie. Może to być wskazówka. Pamiętajmy jednak, że bardzo często tego typu badania przeprowadza się na wąskiej grupie odbiorców i nie zawsze muszą one być rzetelnie przeprowadzone.
Ze skórą pod oczami trzeba się obchodzić, jak z jajkiem, bo jest równie delikatna i nietrudno jej zaszkodzić. Dlatego niezależnie od tego, z jakim typem problemu się zmagasz, pamiętaj o regularnej pielęgnacji i zdrowym stylu życia. Krem zawsze wklepuj opuszkiem najmniejszego palca dłoni, dzięki czemu nie podrażnisz skóry. I zawsze, ale to zawsze, zmywaj makijaż oka za pomocą delikatnych, antyalergicznych produktów, najlepiej z olejkami!
ostatnio sporo się zastanawiałam nad pielęgnacją skóry w okolicy oczu 🙂 temat na czasie
mamy nadzieję, że pomogliśmy 😉
Świetny pod oczy jest Benton Fermentation Eye Cream.
Sprawdzimy!