Co przeczytać jesienią?

Każdy z pewnością przyzna, że jesień sprzyja nie tylko oglądaniu seriali, ale również czytaniu większej liczby książek. Fotel, koc, ciepła herbata w jednej dłoni i ciekawa książka w drugiej to dla wielu osób interesująca perspektywa spędzenia jesiennego wieczoru. Może jednak pojawić się problem, jaką lekturą wybrać. Dlatego przygotowaliśmy 10 propozycji dla jesiennych czytelników.

1. Forrest Gump (Winston Groom)

Z pewnością wiele osób postać Forresta Gumpa kojarzy z kultowego filmu, w którym w tytułową rolę zagrał Tom Hanks. Powieść Winstona Grooma, choć liczy niewiele ponad 200 stron, może uatrakcyjnić jesienny wieczór. Forrest Gump nie ma w życiu łatwo, bo jak sam mówi „(…)życie idioty to nie bułka z masłem.”. Splot nieoczekiwanych zdarzeń sprawia, że nasz bohater walczy w Wietnamie, poznaje prezydenta Stanów Zjednoczonych i leci w kosmos razem z orangutanem. A to tylko część jego nietuzinkowych przygód, które bawią i wzruszają.

2. Myszy i ludzie (John Steinbeck)

Kolejna książka, której objętość sprawia, że można ją przeczytać w jeden wieczór, za to fabuła może powalić na kolana. Powieść opowiada o przyjaźni między Georgem Miltonem a Lenniem Smallem. Przyjaciele przemierzają Stany Zjednoczone w czasach Wielkiego Kryzysu, nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca przez niezdarność Lenniego. Książka, która bawi, wzrusza i skłania do refleksji.

3. Trzech panów w łódce nie licząc psa (Jerome K. Jerome)

Opowieść o trzech londyńskich dżentelmenach, którzy wybrali się w rejs po Tamizie, pokonując trasę z Kingston do Pangbourne. Autor początkowo chciał, by jego książka była poważnym przewodnikiem turystycznym, jednak wrodzone poczucie humoru sprawiło, że „Trzech panów w łódce nie licząc psa” to żartobliwa powieść, opisująca wyprawę brzegiem Tamizy, w której nie brakuje angielskiego poczucia humoru i świetnych opisów atrakcji turystycznych przedstawionego w treści regionu.

4. Sprzedawca broni (Hugh Laurie)

Hugh Laurie to nikt inny jak odtwórca głównej roli w serialu „Dr House”, a „Sprzedawca broni” to jego debiut pisarski. Powieść opowiada historię byłego żołnierza, Thomasa Langa, który po odejściu z wojska zostaje ochroniarzem do wynajęcia i dostaje propozycję zabójstwa. Książka nie bez powodu porównywana jest do przygód Jamesa Bonda. Są tutaj szpiedzy, agenci i terroryści, a wszystko to zostało okraszone komizmem językowym i sytuacyjnym.

5. Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (Philip K. Dick)

Propozycja dla tych, którzy lubią literaturę z gatunku science fiction. Androidy z powieści Dicka to groźne istoty, które wyglądają jak ludzie, jednak nie mają w sobie ani odrobiny człowieczeństwa. Są to roboty całkowicie pozbawione sumienia. Do walki z nimi staje Rick Deckard, który likwiduje wszystkie istoty, negatywnie przechodzące jego test na współczucie.

6. Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (Jonas Jonasson)

Allana Karlssona, bohatera tej powieści, niektórzy czytelnicy określają mianem szwedzkiego Forresta Gumpa. Powieść Jonassona opowiada o staruszku, który wiódł bardzo ciekawe życie; jadł kolację z prezydentem Trumanem, poznał też Churchila, Stalina i Mao Zedonga. Po swoich setnych urodzinach ma trafić do domu spokojnej starości, jednak bohater zamiast do domu starców wyrusza w ostatnią podróż. Książka to przede wszystkim seria nieprawdopodobnych zdarzeń i wielu zabawnych momentów.

7. Wielki Gatsby (Francis Scott Fitzgerald)

Jeśli jeszcze nie czytałeś tej powieści, to możesz to nadrobić tej jesieni. Książka, którą traktuje się jako najważniejszą i najsłynniejszą w całym dorobku pisarskim Fitzgeralda. Jest to dość smutna opowieść, której głównym bohaterem jest Jay Gatsby. Na podstawie książki nakręcono również film, w którym tytułowego bohatera zagrał Leonardo DiCaprio.

8. Mechaniczna pomarańcza (Anthony Burgess)

Książka, która często znajduje się w rankingach typu „100 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią”. Powieść ukazuje współczesną antyutopię i jest jednym z najważniejszych dzieł tego rodzaju w historii literatury. Choć język, jakim jest napisana, początkowo może wydawać się niezrozumiały, to właśnie on stanowi jeden z największych atutów tej powieści.

9. Tam, gdzie spadają Anioły (Dorota Terakowska)

Bohaterką książki jest mała Ewa, która utraciła swojego Anioła Stróża, w wyniku czego dopada ją choroba. Dziewczynce może pomóc tylko wygrania jej Anioła z Aniołem Ciemności. Propozycja dla tych, którzy jesienią poszukują opowieści dobrych i ciepłych, bo z pewnością właśnie taka jest książka „Tam, gdzie spadają Anioły”.

10. Pięć osób, które spotykamy w niebie (Mitch Albom)

Niektórzy jesienią poszukują książek, które w przeciwieństwie do pogody za oknem, wyrażają optymizm i zapewniają ciepło. Takie są książki Mitcha Alboma, a jego powieść „Pięć osób, które spotykamy w niebie” może idealnie sprawdzić się do czytania w czasie deszczowego wieczoru. Nie jest to wybitne dzieło literatury, ale opowieść z pozytywnym i mądrym przekazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.