Co i jak ćwiczyć w upał?

Wysokie temperatury panujące latem za naszymi oknami zdecydowanie nie sprzyjają intensywnym treningom. Wydawałoby się, że to trenowanie zimą jest trudniejsze i bardziej niekomfortowe, jednak również w okresie letnim możemy narazić się na poważne niebezpieczeństwo. Dlatego z pewnością warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ćwiczenia o tej porze roku! Co i jak ćwiczyć w upał?

Nie wychodź na trening w godzinach szczytu

Pierwszą, absolutnie fundamentalną zasadą, której powinniśmy bezwzględnie przestrzegać, jest unikanie trenowania w godzinach szczytu, a dokładniej pomiędzy 11 a 16. To właśnie wtedy promieniowanie słoneczne jest dla nas najbardziej szkodliwe i najbardziej intensywne. Trening w takich warunkach będzie nie tylko bardziej męczący, ale też obarczony ryzykiem. Fakt, że stracimy ogromne ilości wody i wypłukamy się z elektrolitów to jedno, ale nie powinniśmy zapominać także o możliwości doznania udaru słonecznego lub po prostu wycieńczenia organizmu. Jeśli więc planujesz swoje sesje treningowe, to rób to w godzinach, które nie odznaczają się najwyższą temperaturą w ciągu dnia.

Kardio tylko o świcie lub po zmierzchu

Najbardziej intensywny z treningów, czyli tak zwane kardio, ma coraz szersze grono zwolenników. Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, porządny wycisk, który mocno daje w kość to, to czego potrzebujemy. Jednak w upalne dni powinniśmy sobie go odpuszczać, ponieważ może być zbyt obciążający dla organizmu. Wyjątki? Na przykład mocno wysiłkowe bieganie możesz uprawiać o świcie lub po zmierzchu. Wtedy temperatura znacznie spada, a my możemy przyjemnie się schłodzić.

Jakie typy aktywności na upalne dni?

W wakacyjny czas warto też pomyśleć o wprowadzeniu kilku nowych, bardziej odpowiednich dla warunków pogodowych typów aktywności fizycznej. Jeśli ćwiczysz dla przyjemności, a nie tylko dla efektów, to z pewnością przypadną ci do gustu wszelakie treningi w plenerze, na przykład joga w parku, pilates lub tai-chi. Możesz trenować na swoim tarasie popołudniową porą, ale też wybrać się na zorganizowaną sesję ćwiczeń do pobliskiego parku. Poza tym latem warto zapisać się na basen! Któż z nas nie marzy w upał o schłodzeniu się w wodzie? Zatem z karnetem na basen będziemy mieli połączyć przyjemne z pożytecznym i trochę popływać dla wysmuklenia sylwetki. Jeśli kochasz treningi siłowe to warto też latem korzystać z klimatyzowanych siłowni, w których nie musisz zwracać uwagi na panujące za oknem warunki pogodowe.

Odpowiednia odzież sportowa letnia

Trenujesz na zewnątrz? W takim razie konieczne będzie wyposażenie się w odpowiednią odzież sportową na lato. Niezbędne będą przewiewne t-shirty, a najlepiej mocno wycięte tanki, które zapewniają swobodę ruchów i wentylację. Legginsy wymieniamy w sezonie letnim na krótkie szorty. Przydatne okażą się również akcesoria takie, jak czapka z daszkiem jako ochrona przed słońcem, sportowe skarpety z oddychającego materiału oraz saszetka na pas z uchwytem na wodę lub napój izotoniczny.

klik

Izotonik zamiast wody

W kwestii tego ostatniego, latem szczególnie powinniśmy dbać o uzupełnianie poziomu płynów po treningu! Tracimy przecież mnóstwo wody oraz elektrolitów nie tylko podczas ćwiczeń, ale też podczas zwykłego funkcjonowania, pracy czy spaceru. Dlatego przynajmniej raz tygodniu warto zainwestować w równowagę elektrolitową i zafundować sobie napój izotoniczny lub wodę kokosową o cudownych właściwościach!

Letnie treningi wbrew pozorom nie zawsze należą do najprzyjemniejszych. Wysoka temperatura może skutecznie utrudniać ich efektywne wykonywanie. Dlatego warto wiedzieć, co i jak trenować w upał, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.