Aplikacje i gadżety, czy naprawdę potrzebujesz ich, by zacząć biegać

Do wzrostu popularności biegania w dużej mierze przyczyniła się aplikacja Endomondo. Liczenie kilometrów, nagrywanie trasy biegowej i, co najważniejsze, pochwalenie się swoimi wynikami w sporcie przed znajomymi na portalach społecznościowych. Świetnie, że zmotywowało to tyle osób do rozpoczęcia zdrowego trybu życia, jednak pozostaje pytanie – czy do ruszenia się z kanapy naprawdę potrzebujesz aplikacji i gadżetów? A może wystarczą dobre buty i silna wola?

Bieganie w XXI wieku

Producenci sprzętów elektronicznych prześcigają się w projektowaniu coraz to bardziej wymyślnych akcesoriów dla biegaczy. Zaczęło się od sportowych opasek, które miały mierzyć kilometry i prędkość, skończyło się na tym, że kupujemy drogie smartwatche. Zegarki, które poza tym, że przemierzą z nami trasę biegową, będą kontrolowały nasz stan zdrowia, mierzyły tętno, a nawet podpowiadały, kiedy zwolnić, a kiedy dać z siebie wszystko.

smartwatch

Tego typu gadżety to wydatek nie na każdą kieszeń. Interaktywne zegarki osiągają dziś ceny do nawet do dwóch tysięcy złotych! Trzeba im przyznać – robią wrażenie. Mają bardzo efektowny design, a technologie w nich użyte mogą namącić w głowie. Zanim jednak zainwestujemy w biegową zabawkę, zastanówmy się, czy naprawdę jej potrzebujemy.

Hobbystycznie czy zawodowo?

Większość z nas biega amatorsko. Na ulicach bardzo często widuje się kobiety, które swoją trasę przemierzają truchtem. Tempo z reguły dostosowujemy do swoich indywidualnych potrzeb i nie przeforsowujemy się. Na tym polega czerpanie przyjemności z biegania, którą nowoczesna technologia może zamącić. Należy też zastanowić się i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy naprawdę jesteśmy w tym bieganiu systematyczni. Jeżeli zdarza nam się robić sobie dłuższe przerwy, innowacyjny dodatek będzie leżał nieużywany i zakurzony. Sprawa wygląda inaczej, jeśli idzie o… pulsometr!

Puls pod kontrolą

Podczas biegania nasz puls podwyższa się, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne dla zdrowia. Każdy z nas ma inną wytrzymałość i gdzie indziej postawioną granicę, która określa to, czy odbywany trening jest jeszcze dla nas zdrowy, czy też ryzykowny. Maksymalna wysokość pulsu podczas ćwiczeń fizycznych jest inna dla osób zdrowych i młodych, inna dla palaczy i jeszcze inna dla osób zmagających się z nadwagą.

Opaska z pulsometrem, fot. flickr.com
Opaska z pulsometrem, fot. flickr.com

Możemy uparcie brnąć do celu bez odczytywania wyraźnych sygnałów alarmowych naszego organizmu, takich jak kołatanie serca czy zadyszka, ale alarm pulsometru trudniej będzie zignorować. Tym bardziej, że o przekroczeniu granicy normy da nam znać szybciej, zanim zdążymy poczuć się naprawdę źle. Profesjonalny pulsometr to wydatek rzędu 500zł, jednak jeśli zamierzamy biegać systematycznie, z pewnością będzie to zakup trafiony!

W świecie mobilnych aplikacji

O ile nie każdy decyduje się na zakup nowoczesnych gadżetów do biegania, o tyle jest chyba naprawdę niewiele osób, które biegają bez swojego smartphone’a. Aplikacje takie jak Endomondo czy S Health to świetne kontrolery efektywności naszego treningu. Dają obraz tego, ile przebiegliśmy, w jakim tempie, z jakim nachyleniem terenu, a nawet jaką trasą, jeśli włączymy opcję lokalizacji. To jednak nie wszystko! Bieganie można zamienić w pomaganie. Na swój telefon możemy pobrać takie aplikacje, które za naliczone kilometry będą zbierały pieniądze na szczytne cele. To jeden z najlepszych atutów pokonywania tras biegowych. Fakt pomagania może nawet służyć jako motywacja do ruszenia się z domu, szczególnie jesienią, kiedy pogoda nie zawsze nam sprzyja. Jeśli biegasz, warto wziąć pod uwagę zainstalowanie sobie aplikacji tego typu! Satysfakcja mierzona nie tylko kilometrami, ale też świadomością pomagania.

Podsumowując: Nowoczesne technologie mogą znacznie ułatwić bieganie w zdrowym tempie oraz ocenić własne wyniki, czego nie moglibyśmy zrobić bez ich użycia. Jednak zakup drogich sprzętów absolutnie nie jest konieczny, by cieszyć się aktywnością fizyczną. Do tego wystarczy odrobina dobrej woli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.